راهنمای نویسندگان

ضوابط انتشار مقالات

 

ضوابط جدید انتشار مقاله در نشریه مطالعات حقوق تطبیقی معاصر که به تصویب هیات تحریریه رسیده است و از تاریخ اول شهریور ماه 1399 مبنای عمل خواهد بود، بر اساس آیین نامه جدید نشریات علمی مصوب 1398 و شیوه نامه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی مصوب 1398 و همچنین سیاستهای کلی نشریه تدوین گردیده است.

الف) ضوابط کلی

 1. مجله مطالعات حقوق تطبیقی معاصر از سال 1400 هر سه ماه یک‌بار به صورت فصلنامه، مقالات علمی در زمینه‌های مختلف حقوق تطبیقی معاصر و مباحث مرتبط با این رشته را انتشار می­نماید.
 2. رویکرد مجله در انتشار مقالات بر اساس ماده 2-5 آیین نامه جدید نشریات علمی، چاپ و انتشار مقالات علمی است.
 3. ارسال و پیگیری مقالات صرفاً از طریق سامانه مجله به نشانی https://law.tabrizu.ac.ir/ امکان‌پذیر است. به همین جهت خواهشمند است از ارسال هرگونه نسخه کاغذی مقاله به دفتر مجله یا ارسال ایمیل‌های محتوی مقاله به آدرس ایمیل مجله خودداری شود.
 4. به موجب ماده 7-1-15 آیین­ نامه نشریات علمی، مقاله ارسالی بایستی با عنوان، اهداف و حوزه موضوعی  فصلنامه کاملاً مرتبط باشد.
 5. مقاله نمی‌بایست قبلاً در مجلات داخلی یا خارجی چاپ‌شده و یا هم‌زمان به نشریه داخلی و یا خارجی دیگری ارسال‌شده باشد.
 6. مقالاتی که برای چاپ ارسال می‌شود باید حاصل تحقیقات شخصی نویسندگان و متضمن دست آورد علمی جدید با ارائه نتایج تحقیق باشد.
 7. ازآنجاکه زبان مجله فارسی است، لازم است آیین نگارش زبان فارسی کاملاً رعایت گردیده و از به کار بردن اصطلاحات خارجی که معادل دقیق و پذیرفته‌شده فارسی دارند خودداری شود.
 8. نام و نام­ خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، همراه با رتبه عملی، وابستگی سازمانی، نشانی کامل، شماره تلفن و آدرس پست الکترونیکی درقسمت اضافه کردن نویسندگان ارسال گردد.
 9. پس از ارسال مقاله به مجله، هیچ تغییری در ارتباط با نویسنده یا نویسندگان اعم از حذف یا افزودن نام اشخاص دیگر به عنوان نویسنده ممکن نیست.
 10. مسئولیت اصالت اثر و صحت ارجاعات و منابع مندرج در مقاله به عهده نویسنده یا تمام نویسندگان آن است.
 11. نویسنده مسئول مقاله به کسی اطلاق می­گردد که براساس ماده 6-8 آیین نامه نشریات علمی، امضای فرم تعهدنامه اصالت اثر را به عهده داشته باشد.یادآوری می گردد در فرم تعهد نامه ترتیب نویسندگان و به امضای هر یک از نویسندگان رسیده باشد.
 12. مسئول مکاتبات مقاله به کسی اطلاق می گردد که در جلو ی نام او با ستاره مشخص شده باشد.( حدالمقدور کسی انتخاب گردد که وقت پاسخگویی را داشته باشد.)
 13. در قسمت اضافه کردن نویسندگان ( نام ، نام خانوادگی ، پست الکترونیکی ، تحصیلات (دکتری تخصصی ، دانشجوی دکتری) ، رتبه علمی (دانشیار ، دانشجوی دکتری ) ، شماره تلفن ثابت ، شماره تلفن همراه ، کشور، وابستگی سازمانی ( استاد دانشگاه تبریز ، دانشجوی دکتری حقوق خصوصی دانشگاه تبریز) از درج گروه یا دانشکده خودداری گردد.، نام و نام خانوادگی و وابستگی سازمانی انگلیسی عین ترجمه نام و نام خانوادگی و وابستگی فارسی باشد.
 14. در قسمت اضافه کردن فایل ها ( فایل اصل مقاله ، فایل نامه به سردبیر(تعهدنامه) ، فایل تعارض منافع ) ارسال گردد. از ارسال فایل های اضافی خودداری نمایید.
 15. سبک ارجاع دهی به منابع ، پاورقی و فهرست منابع  بر اساس سبک استاندارد APA می باشد. (توجه) برای مشاهده فایل شیوه نامه بر روی سبک استاندارد APA کلیک نمایید.
 16. نویسنده مسئول مقاله میتواند در هر مرحله از پروسه مقاله، آن را مسترد نماید.
 17. نویسنده با ارائه مقاله به مجله، کلیه حقوق مادی آن را به دانشگاه تبریز (دانشکده حقوق و علوم اجتماعی و مجله مطالعات حقوق تطبیقی معاصر) به صورت رایگان واگذار می‌نماید.
 18. به‌منظور ثبت الکترونیک مقاله، متن مقاله با نام فایل اصل مقاله بدون درج مشخصات نویسندگان باید ارسال گردد.
 19. به استثنای صفحات مربوط به عنوان مقاله، هیچ­یک از صفحات بعدی فایل نباید شامل هرگونه اطلاعاتی در مورد هویت نویسندگان باشد.
 20. مقاله انفرادی دانشجویان یا فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دانشجویان دکتری قابل ارجاع به داوری و پذیرش نیست، مگر اینکه با یکی از اعضای هیأت علمی ارائه شده باشد. با این حال، رویکرد نشریه بر اولویت بخشی به مقالات انفرادی اعضای هیات علمی است.  مطابق مصوبه هیأت تحریریه چاپ مقالات فارغ التحصیلان دوره دکتری امکان­پذیر است.
 21. مجله در رد، ویرایش و تلخیص عنوان و محتوای مقاله‌های دریافتی آزاد است.
 22. ارجاع مقالات به داوری تنها در صورتی امکان پذیر است که بر مبنای داوری اولیه مشابه ­یاب سمیم نور، همپوشانی مقاله با سایر نوشته­ های مشابه یا مرتبط بیش از 30 درصد نباشد (ماده 7-1-10 آیین نامه نشریات علمی).
 23. مطابق ماده 7-1-9 آیین نامه جدید نشریات علمی، داوری مجلات به صورت تخصصی، محرمانه و ناشناس بوده و حداقل توسط دو داور در حوزه تخصصی عنوان مقاله انجام می­شود.
 24. انتشار مقاله منوط به پذیرش داوران و تصویب نهایی هیئت تحریریه خواهد بود.
 25. هزینه داوری در ابتدای ارسال مقاله به داوری به میزان سه میلیون ریال بایستی پرداخت شود که در صورت عدم پذیرش مقاله قابل استرداد نخواهد بود. هم چنین هزینه چاپ مقاله بعد از پذیرش نهایی آن سه میلیون ریال می­باشد.
 26. در صورت صدور گواهی پذیرش مقاله، انتشار آن براساس اولویت بندی مقرره توسط هیأت تحریریه انجام خواهد شد.
 27. اولویت مجله چاپ الکترونیکی مقالات و انتشار آن در سامانه می­باشد؛ هرچند که در شرایط خاص ممکن است نسخه کاغذی مجله نیز انتشار یابد.
 28. چنانچه در هر مقطع زمانی، حتی بعد از صدور گواهی پذیرش مقاله و یا حتی چاپ و انتشار آن مشخص شود که مقاله مورد نظر فاقد اصالت بوده و نویسنده یا نویسندگان مرتکب سرقت علمی شده ­اند، مطابق قانون پیشگیری و مقابله با تقلب اقدامات لازم انجام خواهد شد.
 29. آثاری که به مقالات منتشرشده در مجله ارجاع دهند در داوری از امتیاز ویژه برخوردار می شوند. بنابراین توصیه می شود  مقالات شماره های پیشین مجله را بررسی و در صورت لزوم به آنها ارجاع دهید.
 30. تکمیل فرم تعارض منافع       دانلود فایل فرم تعارض منافع :
 31. تکمیل فرم تعهد نامه           دانلود فایل تعهد نامه :

ب) ضوابط شکلی

 1. حجم مقاله (متن اصلی) حداکثر در 10000 کلمه خواهد بود. چکیده ی فارسی و انکلیسی مقاله  150الی 300 کلمه و تعداد واژگان کلیدی بین5  تا  7 کلمه خواهد بود .

 2. مقاله بایستی دارای مقدمه شامل طرح مسئله، سوالات، پیشینه، هدف و بیان ساختار اصلی مقاله باشد.
 3. فاصله سطرها به صورت single حاشیه از راست و چپ 4/8 ، از بالا6/5 و پایین 6 سانتی­متر باشد.
 4. عناوین اصلی و فرعی و فصل‌بندی موضوعی باید حاوی نظم منطقی باشد. در عناوین مقاله از روش شماره­ گذاری عددی استفاده شده و در عناوین فرعی اعداد از راست به چپ نوشته شود.
 5. فرمت ارسالی فایل مقاله ( Docx Word 2013 یا جدیدتر) خواهد بود.
 6. صفحه اول مقاله مشتمل بر عنوان، چکیده و واژگان کلیدی فارسی، باشد.
 7. - نحوه ارجاع دهی منابع به صورت پاورقی، به صورت شماره­ های پیاپی و به شرح زیر خواهد بود:

  * کتاب: نام، نام خانوادگی، عنوان کتاب (بصورت ایتالیک)،ج،(محل چاپ:ناشر، نوبت چاپ، سال)، ص.

  نمونه: محمدعلی اردبیلی، حقوق جزای عمومی، ج 1، (تهران: میزان، چ 54، 1397)، ص 81 .

  * مقاله: نام، نام خانوادگی، «عنوان مقاله» (داخل گیومه)، نام مجله، شماره مجله (سال)، ص.

  نمونه: کمال­ الدین هریسی ­نژاد، «تأملی در عوامل تأثیرپذیری حقوق نوین ایران از نظام حقوقی رمی- ژرمنی»، مطالعات حقوق خصوصی، شماره 2 (1388)، ص 375.

  * مقاله چاپ شده در کتاب: نام، نام خانوادگی، «عنوان کامل مقاله» (داخل گیومه)، نام و نام خانوادگی گردآورنده یا گردآورندگان کتاب، عنوان مجموعه مقالات (به صورت ایتالیک)، (محل چاپ:ناشر، نوبت چاپ، سال)، ص.

  نمونه: سید حسین صفایی، «معامله وکیل به نام خود در حقوق ایران با بررسی تطبیقی» در: حسن جعفری تبار، بر منهج عدل: مقالات اهدا شده به استاد دکتر ناصر کاتوزیان، (تهران: موسسه انتشارات دانشگاه تهران، چ دوم، 1393)، ص 246.

  * تکرار باواسطه: نام، نام خانوادگی، پیشین ، ص.

  * تکرار بی واسطه: همان، ص.

  * اگر در تکرار باواسطه علاوه بر منبع مورد نظر، از همان نویسنده، دیگر منابع هم در ارجاعات پیشین ذکر شده باشد: نام، نام خانوادگی، عنوان مقاله یا کتاب.

  * در مورد منابع لاتین، استفاده از عبارت op. cit و Ibid (به صورت ایتالیک) در ارجاعات بعدی به تناسب با درج شماره صفحه.

  * پایان نامه و رساله: نام، نام خانوادگی، عنوان رساله/پایان نامه (به صورت ایتالیک)، نام دانشگاه، سال چاپ.

  * منبع الکترونیک: نام نویسنده، نام خانوادگی نویسنده، عنوان مقاله، آدرس سایت قابل دسترسی(داخل در علامت< >)

  * از ذکر هرگونه القاب و عناوین برای اشخاص در ارجاعات خودداری شود.

  8- فهرست منابع می‌بایست به تفکیک نوع منبع (فارسی/زبان‌های خارجی و کتاب / مقاله/ قوانین / منبع الکترونیک / پرونده‌ها) درج‌شده و به‌صورت اعداد متوالی شماره‌گذاری گردند. نحوه تنظیم فهرست منابع به همان ترتیبی است که برای پاورقی ها ذکر شده است به استثنای اینکه در ذکر منابع نام خانوادگی قبل از نام نویسنده و بدون ذکر شماره صفحه درج خواهد شد.

راهنمای تنظیم اندازه و قلم مقالات

موضوع

اندازه

نوع فونت

عنوان مقاله به فارسی

14 Bold

B Mitra

اسامی نویسندگان به فارسی

11 Bold

B Mitra

متن چکیده فارسی

13 Italic

B Mitra

کلیدواژه فارسی

13 Italic

B Mitra

عنوان های داخل متن

13 Bold

B Mitra

عنوان های فرعی داخل متن

12 Bold

B Mitra

متن مقاله

13

B Mitra

پانویس فارسی

9

B Mitra

پانویس انگلیسی

10

Times New Roman

عناوین جداول،  نمودارها و شکل‌ها

10

B Mitra

منابع فارسی

13

B Mitra

منابع انگلیسی

11

Times New Roman

  

 

راهنمای تنظیم اندازه و قلم چکیده انگلیسی

چکیده انگلیسی

عنوان مقاله انگلیسی

13 Bold

Times New Roman

اسامی نویسندگان انگلیسی

11 Bold

Times New Roman

عنوان Abstract

13 Bold

Times New Roman

متن چکیده انگلیسی

11 Italic

Times New Roman

کلید واژه انگلیسی

13

Times New Roman

 

 

1.